Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen R. Covey

Leave a comment
Kitap

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabı 1989 yılında Stephen R. Covey tarafından yazılmıştır. Ben kitabın Varlık Yayınları’ndan Temmuz 2017 yılında çıkan ellisekizinci baskısını okudum. Bir çok kişisel gelişim kitabının aksine “Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” kitabı kişisel gelişim kitapları kategorisinde klasikler arasına girdiği için hala basımı devam etmektedir.

Künye

İsim Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Yazar Stephan R. Covey
Yayın Evi Varlık
Baskı 58.
Sayfa 430 sayfa

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabında beni en çok etkileyen bölümler

Karakter Etiği ve Kişilik Etiği

Karakter etiği dürüstlük, adalet, alçakgönüllülük, cesaret vs. bizim karakterimizi belirleyen özelliklerdir.  Kişilik etiği ise güleryüzlülük, düşlemek ve inanmak, pozitif düşünce, nlp vs. kavramlardan oluşur. Kitabın temel olarak vurguladığı konu karaktersiz insanlar, istedikleri kadar kişilik sahibi olsun kalıcı güven yaratamazlar ve maalesef son elli yıldır kişisel gelişim kitapları karakter etiği yerine kişilik etiği üzerine odaklanmaktadırlar.

7 Alışkanlık

Stephen R. Covey üç adet içsel (kitapta özel zafer olarak geçer), üç adet dışsal (kitapta genel zafer olarak geçer) ve bir adet bütünleyici alışkanlıktan bahseder.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Grafiği

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı Grafiği – Kaynak: http://3.bp.blogspot.com/-5M2o8aXjk58/TycADD-PviI/AAAAAAAAAQ0/SouY2selZMI/s1600/Capture.JPG

  1. Proaktif ol
  2. Sonunu Düşünerek İşe Başla
  3. Önemli İşlere Öncelik Ver
  4. Kazan / Kazan Diye Düşün
  5. Önce Anlamaya Çalış, Sonra Anlaşılmaya
  6. Sinerji Yarat
  7. Baltayı Bile

Bu alışkanlıklardan 1,2,3 kişisel sadece bizi ilgilendiren konularken, 4,5,6 diğer insanlarla olan etkileşimimizi kapsayan genel konulardır. 7 alışkanlıksa insanın sürekli kendisini geliştirmesi ve üretkenliğinin artmasına yatırım yapmasını söyler.

Kazan Kazan Yönetim Eğitimi Örneği

Bir bankada 750.000 dolarlık bir bütçeyle yönetici adayı programı yapılmaktadır. Bu programda adayları~ 12 departmanda geçen ikişey haftalık çalışmaları öngörüyordu. Yani iki hafta krediler, iki hafta muhasebe gibi gibi. Stephen R. Covey’den programı incelemesi ve etkin olup olmadığı hakkında fikir vermesi istenir.

Stephen R. Covey eğitim sonunda adaylardan tam olarak ne beklendiğini yönetime sorduğunda kesin ve net bir cevap alamaz. Bunun üzerine yönetime baskı yapar. Örneğin “Muhasebe konusunda beklentiniz nedir?” veya “Pazarlama departmanını bitirince adaylardan ne bekliyorsunuz?” gibi açık sorular sorar ve maalesef cevap alamaz.

Banka daha sonra kendisinin sorularına dayanamaz ve yüzden fazla hedef açıklar. Stephen R. Covey bunları 39 hedefe indirir ve adaylara bunlar hedefleriniz, bunlar departmanlar iki hafta geçirmenize gerek yok. Bu 39 hedefi bitirmeniz, öğrenmeniz gerekmektedir der. Adaylar altı aylık eğitimi hedefler net olunca bir buçuk ay gibi kısa bir sürede bitirir. Tabii ki yönetim buna ikna olmaz ve yeni hedefler koyar. Adaylara bu yeni hedefler verildiğinde üç hafta gibi kısa bir sürede bitir.

Bu hikayeden çıkan sonuç “İnsanlara yapacakları işi değil, hedeflerini gösterip o hedeflere ulaşmak için gidecekleri yolu söylememiz gerekir.”.

Sonuç

Eğer kişisel gelişim kitapları okuyorsanız, bu kitabı bence mutlaka okuyun. Eğer bir eser çeyrek asırdır, yazarı vefat etmesine rağmen hala basılıyorsa klasikler arasındaki yerini almıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *